Niemcy przywitali nas na lotnisku w Kolonii, sk±d wspólnie udali¶my siê do Ernst Mach Gymnasium w Huerth. W budynku szko³y zostali¶my przywitani przed rodziców uczniów niemieckich, którzy ugo¶cili nas pysznym poczêstunkiem.
Nastêpnego dnia spotkali¶my siê z nowym Dyrektorem zaprzyja¼nionej szko³y oraz Burmistrzem Miasta Huerth. Zaczêli¶my te¿ wspóln± pracê nad projektem „Co nas ³±czy, co nas dzieli –opowiadanie historii”. Naszym zadaniem by³o zaprezentowaæ wiedzê o kraju partnera, któr± poznajemy na lekcjach historii i wosu w szkole. Projekt naszej wymiany w wielu aspektach nawi±zywa³ do idei Zjednoczonej Europy. Jego celem by³o g³êbsze zainteresowanie m³odzie¿y polskiej i niemieckiej najbli¿szymi s±siadami oraz u¶wiadomienie istniej±cych stereotypów na temat obu narodów.
Jednym z punktów programu by³o zwiedzanie narodowo-socjalistycznego o¶rodka szkoleniowego NSDAP – Vogelsang. Szkoleni tu m³odzi ludzie byli fanatycznymi zwolennikami nazizmu i spo¶ród nich mieli siê wywodziæ w przysz³o¶ci elitarni liderzy polityczni. Dzi¶, Vogelsang jest miêdzynarodowym miejscem pamiêci, gdzie obok przekazywania historycznych faktów z czasów nazizmu podnosi siê kwestie dotycz±ce obecnego ¿ycia spo³ecznego.
Tradycyjnym ju¿ punktem programu by³o zwiedzanie Kolonii - tym razem poznawali¶my najwa¿niejsze zabytki i miejsca, uczestnicz±c w grze miejskiej. Oczywi¶cie na zwyciêzców czeka³y nagrody.
Najbardziej oczekiwan± atrakcj± pobytu by³ wyjazd do parku rozrywki - Phantasialand, który mimo deszczowej pogody przysporzy³ uczestnikom wiele rado¶ci.
W ostatni wieczór mia³o miejsce po¿egnalne spotkanie m³odzie¿y, rodziców i opiekunów wymiany, w czasie którego m³odzie¿ przedstawi³a przygotowane w ramach projektu prezentacje multimedialne.
We czwartek, przed wyjazdem na lotnisko zasadzili¶my kolejne drzewko przyja¼ni i nadszed³ moment rozstania. Na lotnisku w Kolonii nie oby³o siê bez ³ez i d³ugich po¿egnañ.
Mamy ju¿ swoje przemy¶lenia z pobytu w Huerth. Spotkania takie stanowi± dowód na to, i¿ historia nie powinna mieæ wp³ywu na stosunki polsko-niemieckie. Prze³amywaniu barier s³u¿y przede wszystkim pobyt w rodzinach, udzia³ w ich codziennym ¿yciu, ciep³a atmosfera, co sprzyja nawi±zaniu serdecznych relacji. Takie w³a¶nie stosunki s± dobr± drog± w przysz³o¶æ.
Nasz wyjazd nie by³by mo¿liwy bez instytucji, które nas wspar³y.
Projekt wspó³finansowany przez: Polsko Niemieck± Wspó³pracê M³odzie¿y (PNWM), Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz rodziców uczniów, bior±cych udzia³ w wymianie.
Serdecznie Dziêkujemy!
Podziêkowania nale¿± siê równie¿ paniom Barbarze Rapucie i Agnieszce Kierzkowskiej, które w znacz±cy sposób w³±czy³y siê w organizacjê wymiany.
















