Niemcy przywitali nas na lotnisku w Kolonii, skąd wspólnie udaliśmy się do Ernst Mach Gymnasium w Huerth. W budynku szkoły zostaliśmy przywitani przed rodziców uczniów niemieckich, którzy ugościli nas pysznym poczęstunkiem.
Następnego dnia spotkaliśmy się z nowym Dyrektorem zaprzyjaźnionej szkoły oraz Burmistrzem Miasta Huerth. Zaczęliśmy też wspólną pracę nad projektem „Co nas łączy, co nas dzieli –opowiadanie historii”. Naszym zadaniem było zaprezentować wiedzę o kraju partnera, którą poznajemy na lekcjach historii i wosu w szkole. Projekt naszej wymiany w wielu aspektach nawiązywał do idei Zjednoczonej Europy. Jego celem było głębsze zainteresowanie młodzieży polskiej i niemieckiej najbliższymi sąsiadami oraz uświadomienie istniejących stereotypów na temat obu narodów.
Jednym z punktów programu było zwiedzanie narodowo-socjalistycznego ośrodka szkoleniowego NSDAP – Vogelsang. Szkoleni tu młodzi ludzie byli fanatycznymi zwolennikami nazizmu i spośród nich mieli się wywodzić w przyszłości elitarni liderzy polityczni. Dziś, Vogelsang jest międzynarodowym miejscem pamięci, gdzie obok przekazywania historycznych faktów z czasów nazizmu podnosi się kwestie dotyczące obecnego życia społecznego.
Tradycyjnym już punktem programu było zwiedzanie Kolonii - tym razem poznawaliśmy najważniejsze zabytki i miejsca, uczestnicząc w grze miejskiej. Oczywiście na zwycięzców czekały nagrody.
Najbardziej oczekiwaną atrakcją pobytu był wyjazd do parku rozrywki - Phantasialand, który mimo deszczowej pogody przysporzył uczestnikom wiele radości.
W ostatni wieczór miało miejsce pożegnalne spotkanie młodzieży, rodziców i opiekunów wymiany, w czasie którego młodzież przedstawiła przygotowane w ramach projektu prezentacje multimedialne.
We czwartek, przed wyjazdem na lotnisko zasadziliśmy kolejne drzewko przyjaźni i nadszedł moment rozstania. Na lotnisku w Kolonii nie obyło się bez łez i długich pożegnań.
Mamy już swoje przemyślenia z pobytu w Huerth. Spotkania takie stanowią dowód na to, iż historia nie powinna mieć wpływu na stosunki polsko-niemieckie. Przełamywaniu barier służy przede wszystkim pobyt w rodzinach, udział w ich codziennym życiu, ciepła atmosfera, co sprzyja nawiązaniu serdecznych relacji. Takie właśnie stosunki są dobrą drogą w przyszłość.
Nasz wyjazd nie byłby możliwy bez instytucji, które nas wsparły.
Projekt współfinansowany przez: Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz rodziców uczniów, biorących udział w wymianie.
Serdecznie Dziękujemy!
Podziękowania należą się również paniom Barbarze Rapucie i Agnieszce Kierzkowskiej, które w znaczący sposób włączyły się w organizację wymiany.
















